Wybrane filtry

Oleje i lubrykanty 15W-40

Filtruj wg:

Otwórz filtry

Cena

do

Marka

Sprzedawca

Pojemność opakowania (l)

do

Olej 15W40 – co powinieneś wiedzieć

Dzisiaj szczególnie nie należy przekonywać kierowców, że stan techniczny środka transportu, którym się poruszają w znacznym stopniu powinien zapewnić bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz okazywać minimalny wpływ na środowisko. Jednym z elementów, który wpływa na stan techniczny samochodu, jest olej silnikowy. Niewłaściwa wymiana, olej niskiej jakości nie tylko nie chronią silnik przed zanieczyszczeniem, ale również skutecznie zanieczyszczają środowisko i zwiększają tarcie. Takie niewłaściwe zachowanie kierowcy prawdopodobnie będzie sporo kosztować jako naprawy lub wymiana uszkodzonego silnika.

Olej 15W40 jest olejem mineralnym, który zaleca się do zastosowania w przypadku silników wysłużonych lub w autach z dużym przebiegiem. Zapewnia skuteczną ochronę starszym oraz wysłużonym silnikom.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki olej silnikowy należy kupić, warto zapoznać się z rekomendacją producenta. Również należy uwzględnić klimat, w którym jeździsz. W przypadku oleju silnikowego 15W 40, jest on przeznaczony do eksploatacji w klimacie umiarkowanym.

Obecnie 15W40 olej oferują wiele producentów samochodowych, m.in.:

 • Lotos
 • Shell
 • Castrol
 • Duron
 • Elf
 • Lotos oraz inni

15W40 olej – informacja podstawowa

Przy wyborze oleju silnikowego należy uwzględnić wiele aspektów technicznych:

 • techniczny stan silnika, zużycie silnika oraz poszczególnych jego elementów. Właściwie dla silników z dużym przebiegiem olej silnikowy 15W40 jest jednym z najbardziej optymalnych rozwiązań
 • oszczędność paliwa czy dynamiczny styl jazdy
 • przede wszystkim należy uwzględnić rekomendacja producenta

Należy również umieć odpowiednio odczytać oznaczenia 15W40. Istotnym wskaźnikiem jest lepkość oleju, która decyduje o temperaturze, w której olej może być używany. Lepkość została opracowana przez SAE (Amerykańskie stowarzyszenie inżynierów samochodowych) i w przypadku oznaczenia 15W40, litera W oznacza Winter, czyli zima.

Cyfra, która jest podana po literze W oznacza lepkość oleju silnikowego w warunkach wysokich temperatur. Im większe jest znaczenie, tym w bardziej wysokich temperaturach kierowca może używać ten olej, który zachowa wszystkie swoje właściwości. W przypadku oleju silnikowego 15W40, oznacza to temperaturę +40°C.

Olej silnikowy 15W40 jest olejem wielosezonowym, który spełnia oczekiwania współczesnych kierowców i może być stosowany w niskich oraz umiarkowanych temperaturach.

Należy pamiętać o tym, że zastosowanie jakościowego oleju silnikowego, odpowiednio do stylu jazdy oraz warunków klimatycznych chroni silnik, wydłuża żywotność podzespołów, zwiększa bezpieczeństwo oraz komfort jazdy, ogranicza negatywny wpływ na środowisko i zmniejsza zużycie paliwa, tym samym obniżając koszty utrzymania samochodu.

W przypadku wymiany oleju silnikowego, w sytuacji, kiedy nie jesteś pewien na jakim oleju wcześniej jeździł samochód, należy się upewnić lub przestrzegać zasady:

 • olej syntetyczny możesz zastąpić olejem półsyntetycznym lub silnikowym olejem mineralnym
 • olej półsyntetyczny możesz zastąpić olejem mineralnym

Porównaj do 4 produktów:

2
2
Ist eine bezahlte Anzeige
Powrót do góry