9 rzeczy, które wszyscy kierowcy muszą wiedzieć o oponach

Dzisiejsze samochody są pełne imponujących funkcji. Kontrola stabilności. Asystent jazdy. Coraz mocniejsze silniki. Ale bez względu na to, jaka technologia trafi do Twojego samochodu - to Twoje opony łączą go z drogą, dzięki czemu ich konstrukcja i konserwacja są kluczowe dla bezpiecznej i efektywnej jazdy.

Zatem, co musisz wiedzieć? Stosuj się do tych pomocnych informacji:

• Wentyle są kluczowe. Te małe nakładki na zaworze pomagają utrzymać z dala wilgoć i brud, a także zapewniają dodatkowe uszczelnienie rdzenia zaworu, utrzymując powietrze w oponach i pomagając utrzymać ciśnienie w oponach.

• Sprawdź instrukcję. Właściwe ciśnienie w oponach jest ważne dla bezpieczeństwa, osiągów i zużycia paliwa, a także może przedłużyć żywotność opon, zmniejszając ryzyko nierównomiernego zużycia. Ale nie szukaj tych informacji na boku opony. Tam znajduje się maksymalne dopuszczalne ciśnienie opony. Prawidłowe ciśnienie napompowania można znaleźć, sprawdzając podręcznik użytkownika pojazdu lub tabliczkę znajdującą się na boku drzwi kierowcy, schowku lub klapce paliwa.

• Strzeż się niedopompowania. Nawet gdy opony wyglądają na prawidłowo napełnione, mogą być niedopompowane aż o 50 procent. Niedopompowanie może prowadzić do awarii opony, a opony, które są niedopompowane o 8 funtów na cal kwadratowy (PSI) lub więcej, mogą zwiększyć zużycie paliwa o 4 procent. 

• Pogoda ma znaczenie. Temperatura zewnętrzna może wpływać na ciśnienie w oponach bardziej niż można się spodziewać. Średnio, eksperci twierdzą, że ciśnienie w oponach spada o około 1 PSI na każdy spadek temperatury o 12 stopni Celsjusza. Zmiana pór roku jest dobrym przypomnieniem, żeby sprawdzić ciśnienie.

• Opony „wielosezonowe” mają ograniczenia.  Opony wielosezonowe są przeznaczone do całorocznej, umiarkowanej pogody. Zamontuj opony zimowe, aby radzić sobie w trudnych warunkach zimowych.

• Sprawdzanie bieżnika jest łatwe. Bieżnik opony powinien mieć głębokość większą niż 2/32 cala.

• Przygody off-road wymagają opon off-road.  Opony drogowe mogą być w stanie poradzić sobie z okazjonalną jazdą po żwirowym podjeździe lub polnej drodze, ale kiedy jedziesz w teren, potrzebujesz czegoś bardziej wytrzymałego, co zostało zaprojektowane do użytku w terenie.

• Opony powinny być regularnie sprawdzane.  Co miesiąc i przed długimi podróżami, wykonaj tę procedurę DIY: sprawdź ciśnienie w oponach, sprawdź głębokość bieżnika, sprawdź ogólny stan opon pod kątem nacięć, pęknięć, przekłuć, nieregularnego zużycia i wybrzuszeń.

• Znaj ograniczenia twoich opon.  Jeśli jesteś typem kierowcy, który dużo częściej używa pedału gazu niż hamulca, wybierz opony zaprojektowane z myślą o wysokiej wydajności, które cechują się doskonałą przyczepnością i łatwością prowadzenia.

Szerokość: Wysokość: Średnica:
Indeks prędkości:

W technologicznie zaawansowanych samochodach nie zapominaj, że wybór odpowiednich opon i utrzymywanie ich w dobrym stanie to dwie najważniejsze rzeczy, które możesz zrobić, aby zachować bezpieczeństwo na drodze. 

Zapisz się do naszego newslettera

Odpowiedz: {{replyComment.author}}
wszystkie pola są obowiązkowe
Komentarz został przesłany pomyślnie

Powrót do góry