Otwórz filtry

Cena

do

Marka

Sprzedawca

Pojemność opakowania (l)

do

Olej do dwusuwów – co powinieneś wiedzieć

Fani jazdy jednośladem również powinni pamiętać o tym, iż olej do silników dwusuwowych stanowi ważny element eksploatacyjny, który:

 • powinien zapewnić maksymalną ochronę silnika;
 • powinien zredukować dymienie;
 • powinien zapewnić maksymalny poziom smarowania, nawet w najbardziej trudnych warunkach;
 • powinien zapewnić maksymalną ochronę przed korozją i wcześniejszym zużyciem;
 • powinien dobrze smarować łożyska;
 • powinien bardzo dobrze dbać o czystość silnika i dobrze się mieszać z benzyną.

Olej do silników dwusuwowych

Olej do silnika 2T nie zawiera dodatków, nie współdziała ze sprzęgłem oraz skrzynią biegów. Więc można (teoretycznie) stwierdzić, że olej do silnika dwusuwowego wykonuje mniej pracy.

Nie zawsze się sprawdza powiedzenie "kto smaruje, ten jedzie". Dbając o ekologie, powinniśmy starać się ograniczyć zawartość oleju do silników dwusuwowych w benzynie, tym samym ograniczając spalanie. Ponadto zbyt duża ilość oleju 2T zanieczyszcza wydech i ogranicza osiągi. Więc używając olej 2t powinniśmy pamiętać o zaleceniach producenta, a w przypadku starszych jednośladów koniecznie należy uwzględnić rekomendacje zawarte na opakowaniu.

Odpowiadając na pytanie "jaki olej do dwusuwów" należy wziąć pod uwagę wiele czynników oraz styl jazdy. Podobnie jak w przypadku olejów samochodowych lub olejów 4T, olej silnikowy 2T musi być dobrej jakości oraz od sprawdzonego producenta. Oszczędność w kilka złotych nie jest opłacalną inwestycją. W przypadku jednośladów z dużym przebiegiem warto stosować półsyntetyczne lub syntetyczne oleje do silników dwusuwowych. W przypadku klasycznych jednośladów z czasów PRL zaleca się stosowanie mineralnych olejów 2T. Zanim kupimy odpowiedni olej silnikowy 2t, warto zapoznać się z klasyfikacją jakościową:

 • olej silnikowy 2t do jednośladów starszej konstrukcji – API TA;
 • olej 2T do silników średnio obciążonych oraz współczesnej konstrukcji – API TB;
 • olej do silnika dwusuwowego obciążonego, współczesna konstrukcja – API TC;
 • olej do silników dwusuwowych starszej konstrukcji – JASO FA;
 • olej do silnika dwusuwowego średnio obciążonego, współczesnej konstrukcji – JASO FB;
 • olej 2T obciążonego, współczesna konstrukcja JASO FC.

Należy pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta, gdyż nadmiar oleju 2T może bardzo negatywnie wpłynąć na pracę silnika. Z kolej zbyt mała ilość spowoduje zatarcie silnika.

Jak już mówiliśmy wcześniej, nie warto inwestować w oleje bardzo niskiej jakości, tanie oraz od niesprawdzonych producentów. W ten sposób odpowiedź na pytanie: "olej do dwusuwów cena" jest oczywista. Olej do dwusuwów musi być dobrej lub bardzo dobrej jakości od sprawdzonego producenta. Nie oznacza to, że należy kupić olej 2T na pierwszej stacji. Warto sprawdzić ceny w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, gdzie cena może się różnić.

Więcej …

Porównaj ceny na Olej do dwusuwów

Więcej …

Porównaj do 4 produktów:

19
19
Ist eine bezahlte Anzeige

Pokaż klasyczną wersję strony