Lista kontrolna wymiany opon

Umiejętność wymiany opony jest niezbędna dla wszystkich kierowców. Jeśli polegasz na telefonie komórkowym, który ma uratować Cię od awaryjnej syutacji na drodze, zawsze istnieje taka szansa, że zapomnisz go naładować, będziesz poza zasięgiem lub zostawisz go w domu. Przebicie opony może zdarzyć się gdziekolwiek, a telefon komórkowy nie zastąpi wiedzy o tym, jak ją zmienić. Na szczęście wymiana opony nie jest aż tak trudna! Wystarczy przestrzegać poniższych wytycznych, aby przygotować się na wypadek, gdybyś złapał gumę.

Przedmioty, których potrzebujesz do wymiany opony

Te przedmioty powinny być na wyposażeniu twojego pojazdu:

  • Podnośnik
  • Klucz do kół
  • Napompowana opona zapasowa
  • Instrukcja użytkowania pojazdu

Jeśli zgubiłeś którekolwiek z tych przedmiotów lub jeśli Twój samochód nie był wyposażony w te przedmioty, od razu powinieneś kupić nowe. Upewnij się, że regularnie pompujesz zapasową oponę do zalecanego przez producenta pojazdu PSI. Powinieneś sprawdzić ciśnienie powietrza koła zapasowego za każdym razem, gdy sprawdzasz inne opony. Pamiętaj o sprawdzaniu ciśnienia co miesiąc i przed długimi podróżami lub przewożeniem dodatkowego ładunku.

Oto niektóre przedmioty, które nie są w standardowym wyposażeniu, ale powinieneś schować je w bagażniku lub schowku na wypadek, gdybyś musiał zmienić gumę:

  • Latarka z działającymi bateriami
  • Płaszcz przeciwdeszczowy
  • Mały kawałek drewna do zabezpieczenia podnośnika
  • Rękawice
  • Kliny do kół

JAK WYMIENIĆ OPONĘ

1. Znajdź bezpieczne miejsce

Jak tylko zorientujesz się, że masz przebitą oponę, nie wykonuj gwałtownych hamowań ani skrętów. Powoli zmniejsz prędkość i obserwuj otoczenie, aby znaleźć równy, prosty odcinek drogi z szerokim poboczem. Pusty parking byłby idealnym miejscem. Równa droga jest dobra, ponieważ uniemożliwi toczenie się pojazdu. Również proste odcinki drogi są lepsze niż krzywe, ponieważ nadjeżdżający ruch jest łatwiejszy do zauważenia.

Nigdy nie próbuj zmieniać opony na wąskim poboczu w pobliżu nadjeżdżających pojazdów. Poruszaj się (powoli), aż znajdziesz bezpieczniejsze miejsce. Podczas jazdy na uszkodzonej oponie istnieje ryzyku zniszczenia felgi, jednak jej wymiana jest lepsza niż uderzenie przez nieuważnego kierowcę.

Upewnij się, że zapoznałeś się z instrukcją obsługi i znasz konkretne kroki, jak wymienić przebitą oponę w swoim pojeździe.

2. Włącz światła awaryjne

YoTwoje światła awaryjne lub „migacze” pomogą innym kierowcom dostrzec cię na poboczu. Aby uniknąć wypadku, włącz je natychmiast po zorientowaniu się, że musisz zjechać z drogi.

3. Zaciągnij hamulec ręczny

Kiedy już się zatrzymasz, zawsze używaj hamulca ręcznego, gdy przygotowujesz się to wymiany przebitej opony. Zminimalizuje to możliwość stoczenia się Twojego pojazdu.

4. Zastosuj kliny do kół

Kliny kół stosuje się przed lub za kołami, aby dodatkowo zabezpieczyć pojazd przed stoczeniem się podczas wymiany opony. Jeśli zmieniasz tylną oponę, umieść je przed przednimi oponami. Jeśli masz kapcia z przodu, połóż kliny za tylnymi oponami.

Cegły lub duże kamienie będą działać równie dobrze jak "prawdziwe" kliny do kół. Tylko upewnij się, że są wystarczająco duże, aby powstrzymać samochód przed stoczeniem się.

5. Zdejmij kołpaki

Jeśli Twój pojazd ma kołpak zakrywający śruby, łatwiej jest zdjąć kołpak przed podniesieniem pojazdu za pomocą podnośnika. Jeśli twoje nakrętki są odsłonięte, możesz przejść do kroku 6.

Użyj płaskiej końcówki klucza, aby wyjąć kołpak. To zadziała w przypadku większości pojazdów, ale niektóre kołpaki wymagają innego narzędzia. Zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby zastosować prawidłowe procedury usuwania kołpaka.

Szerokość: Wysokość: Średnica:
Indeks prędkości:

6. Poluzuj śruby

Za pomocą klucza do kół przekręć śruby w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aż przełamiesz opór. Być może będziesz musiał użyć siły, i to jest w porządku. W razie potrzeby użyj stopy lub całego ciężaru ciała.

Poluzuj śruby o około ¼ do ½ obrotu, ale nie usuwaj ich jeszcze całkowicie. Poczekaj z tym do momentu usunięcia opony / koła z pojazdu.

7. Umieść podnośnik pod pojazdem

Właściwe miejsce dla podnośnika znajduje się zwykle pod ramą pojazdu obok opony, która jest uszkodzona. Wiele ram pojazdów ma odlewany plastik na dnie z oczyszczonym obszarem odsłoniętego metalu specjalnie dla podnośnika. Aby bezpiecznie podnieść i uniknąć uszkodzenia pojazdu, postępuj zgodnie z zaleceniami umieszczenia podnośnika w instrukcji obsługi pojazdu.

8. Podnieś pojazd przy pomocy podnośnika

Aby zapobiec chwianiu się podnośnika pod ciężarem pojazdu, przed podjeciem pojazdu ułóż niewielki fragment drewna o wymiarach 2x6 ". Ta taktyka jest szczególnie przydatna na asfalcie.

Po odpowiednim ustawieniu podnośnika podnieś pojazd, tak aby opona wisiała około piętnastu centymetrów nad ziemią.

Nigdy nie wkładaj żadnej części ciała pod pojazd podczas lub po podniesieniu pojazdu za pomocą podnośnika.

9. Odkręć śruby

Teraz nadszedł czas, aby w pełni odkręcić śruby. Ponieważ już je poluzowałeś, powinieneś być w stanie odkręcić je ręką.

10. Zdejmij uszkodzoną oponę

Chwytając oponę za bieżniki, pociągnij ją delikatnie do siebie, aż będzie całkowicie wolna od piasty za nią. Ustaw ją na boku, aby się nie przetoczyła.

11. Zamontuj koło zapasowe

Teraz umieść zapas na piastę, zakładając ją na bolce śrub mocujących. Pchnij delikatnie, aż bolce przejdą przez felgę.

12. Zakręć śruby ręką

Nałóż śruby z powrotem i zakręć je do końca ręką. Gdy wszystkie będą na miejscu, sprawdź każdą z osobna dokręcając do oporu. Dokręcisz je kluczem po opuszczeniu pojazdu na ziemię.

13. Obniż pojazd i ponownie dokręć śruby

Za pomocą podnośnika opuść pojazd tak, aby koło zapasowe oparło się na ziemi, ale żeby ciężar całego pojazdu nie był w pełni osadzony na oponie. W tym momencie należy dokręcić nakrętki za pomocą klucza, obracając zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak bardzo jak to tylko możliwe. Dociśnij klucz pełną masą ciała

14. Całkowicie opuść pojazd

Sprowadź pojazd na ziemię i wyjmij podnośnik. Dokręć nakrętki kolejnym pociągnięciem za pomocą klucza, aby upewnić się, że są jak najmocniej zakręcone.

15. Załóż kołpak

Jeżeli kołpak, który zdjąłeś z koła pasuje do zapasówki, załóż go w taki sam sposób, jak go ściągnąłeś. Jeżeli nie pasuje, schowaj go wraz z kołem, gdy będziesz zbierał sprzęt.

16. Schowaj sprzęt

Masz przed sobą podnośnik, klucz do kół, kliny, uszkodzoną oponę i prawdopodobnie kołpak. Nie zapomnij umieścić tego wszystkiego w samochodzie przed odjechaniem.

17. Sprawdź ciśnienie w oponie zapasowej

Należy sprawdzić ciśnienie w oponie zapasowej, aby upewnić się, że można bezpiecznie jechać. Tymczasowe opony zapasowe "T-Type", zwane również "dojazdówkami", wymagają 60 psi (420 kPa). Jeśli opona wymaga ciśnienia, natychmiast przejedź (wolno) do stacji serwisowej.

18. Zabierz uszkodzoną oponę do mechanika

Tymczasowe opony zapasowe nie są przeznaczone do jazdy na długich dystansach lub przy dużych prędkościach, więc jedź ostrożnie, aż będziesz mógł odwiedzić wulkanizatora. Zawodowiec powinien być w stanie określić, czy twoja opona wymaga naprawy, czy też czas ją wymienić.

Ile zajmuje naprawa pękniętej opony?

Oprócz zawiezienia opony do profesjonalisty, powyższa procedura nie powinna zająć więcej niż 15-30 minut, aby wymienić oponę. Tylko pamiętaj, aby nie pomijać żadnych kroków.

Dobrą praktyką jest zmiana opony w garażu lub na podjeździe, aby upewnić się, że jesteś gotowy, aby poradzić sobie z tą sytuacją, jeśli kiedykolwiek Ci się taka zdarzy.

Kilka dodatkowych wskazówek odnośnie wymiany opon

Umiejętność wymiany uszkodzonej opony jest świetna, ale regularna konserwacja opon jest jeszcze ważniejsza. Oprócz regularnego przeglądania tego przewodnika pamiętaj o wykonaniu następujących czynności:

  • Utrzymuj opony właściwie napompowane
  • Obracaj opony zgodnie z zaleceniami producenta
  • Monitoruj zużycie bieżnika

Wszystkie te środki ostrożności przedłużą żywotność twoich opon i zmniejszą prawdopodobieństwo mieszkania. Chociaż nie ma możliwości całkowitego uniknięcia płaskich opon, właściwa opieka może poprawić wydajność i zapewnić, że opony będą trwać tak długo, jak to możliwe.

Zapisz się do naszego newslettera

Odpowiedz: {{replyComment.author}}
wszystkie pola są obowiązkowe
Komentarz został przesłany pomyślnie

Powrót do góry