KIA - Sportage Wybór samochodu

KIA - Sportage wybór samochodu

Opony do Kia Sportage

Kia Sportage to pojazd typu SUV, produkowany od 1993 roku. Od tego czasu model pojawił się w już w trzech generacjach, przy czym pierwsza z nich, w odróżnieniu od dwóch pozostałych była przystosowana do jazdy w terenie. Kia Sportage to samochód masywny i cięższy niż większość osobówek. Należy mieć to na uwadze przy dobieraniu opon. Ogumienie do każdego samochodu dostępne jest w trzech wersjach: zimowej, letniej oraz całorocznej.

Jakie opony do Kia Sportage

Opony całoroczne to opcja dla tych, którzy nie chcą zmieniać ogumienia co sezon. Jednak nie będzie to najlepsze wyjście w każdym przypadku. Taki rodzaj opon sprawdza się dobrze w klimacie, w którym opady śniegu nie są zbyt duże i nie utrzymują się przez większą część zimy. Również jeśli zamierzamy jeździć w dłuższe trasy o tej porze roku, nie warto inwestować w opony całoroczne. Sprawdzą się one lepiej głównie do codziennej jazdy po mieście.

Przy kupnie opon zimowych należy zwrócić uwagę na rodzaj bieżnika. Najlepiej wybrać wersję symetryczną, gdzie opona podzielona jest na dwie równe części. Zewnętrzna część i umieszczone na niej lamele, czyli drobne nacięcia odpowiedzialna jest za utrzymanie przyczepności zarówno na suchej, jak i oblodzonej drodze. Wewnętrzna część zaś odprowadza zanieczyszczenia w postaci śniegu i wody spod czoła opony. Symetryczna budowa bieżnika pozwala osiągnąć wysoki stopień styku opony z podłożem. Im większa powierzchnia styku, tym lepiej steruje się pojazdem i tym mniejsze ryzyko wpadnięcia w poślizg.

Mądre opony na każdą okazję

Opony zimowe Kia Sportage powinny być dobrane nie tylko do preferencji kierowcy, ale także do przeznaczenia auta. Jeśli planowane są wycieczki po drogach nieasfaltowych, lepiej wyposażyć się w szersze i bardziej wytrzymałe na czynniki zewnętrzne modele, które będą bezpieczniejsze przy jeździe w terenie. Jeśli jednak samochód ma służyć głównie jako transport do pracy, warto kupić standardowe opony w rozmiarze polecanym przez producenta. Rozmiary opon Kia Sportage to 205/70 R15 i 215/65 R16. Można także użyć rozmiaru 235/60 R16.

Opony letnie warto kupować z asymetryczną, czyli nierówną budową bieżnika. Lepiej radzi sobie ona na nierównościach lub piaszczystych nawierzchniach. Wybór opony zależy również od budżetu. Najchętniej wybierane są modele ze średniej półki, które posiadają najlepszy stosunek ceny do jakości. Wśród nich znajdują się opony takich firm, jak Dębica czy Uniroyal.

Powrót do góry