VOLKSWAGEN - Golf IV Wybór samochodu

VOLKSWAGEN - Golf IV wybór samochodu

Opony do Golf 4

VW Golfa nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. To jeden z najpopularniejszych modeli Volkswagena, który na rynku istnieje już od ponad 40 lat. Stworzono już 6 generacji Golfa, jednak 4 jest najbardziej zapadająca w pamięć. To samochód, przeznaczony głównie do jazdy po mieście lub za miastem na drogach asfaltowych utwardzonych. Dobór opon do Golfa powinien być pokierowany zwłaszcza tym, w jakich warunkach auto będzie użytkowanie przez większość czasu oraz tym, na jaką porę roku mają być przeznaczone opony.

Mądre opony na każde warunki

Po pierwsze należy ustalić, czy opony mają być sezonowe, czy całoroczne. Różnica polega na tym, że opony całoroczne nie są wymieniane co sezon i użytkuje się je aż do momentu, kiedy się zużyją. Opony takie są rekomendowane dla osób, które jeżdżą głównie praca-dom oraz mieszkają w stosunkowo lekkim klimacie, gdzie nie ma dużych opadów śniegu, trzymających się całą zimę. Jeśli jednak tak nie jest, bezpiecznie będzie wybrać opony typowo zimowe. Czynnikiem decydującym jest rzeźba bieżnika opon. Zimówki najczęściej wyposażone są w bieżnik kierunkowy, którego nacięcia ustawione są w kierunku jazdy. Nacięcia mają odpowiadać za przyczepność na śliskiej i mokrej lub oblodzonej drodze. Kierunkowa rzeźba bieżnika sprawdzi się w tym wypadku idealnie, gdyż dzięki specyficznej budowie udało się osiągnąć największą powierzchnię styku z nawierzchnią. Przekłada się to oczywiście na dobrą przyczepność i trakcję

Opony letnie do Golfa 4 zaś najczęściej można spotkać w wersji z asymetryczną budowa bieżnika. Takie modele nadają się doskonale do jazdy zarówno na drogach asfaltowych, radzą sobie także nieźle w lekkim terenie. Jeśli jednak zamierzasz używać ich głównie na drogach nieasfaltowych, warto zainwestować w większe opony o masywniejszej budowie ze wzmocnioną konstrukcją. Takie modele będą lepiej sprawować się na drogach z przeszkodami w postaci kamieni, piasku lub wystających korzeni, w dodatku są o wiele odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Rowki obwodowe, usytuowane w centralnej części opony mają za zadanie odprowadzanie wody i tym samym osuszanie opony.

Rozmiary opon do Golfa 4

Najlepiej zdecydować się na fabrycznie dobrane rozmiary opon do Golfa, takie jak 175/65 R14, 185/55 R15, 175/70 R13. Istnieją również inne, pasujące rozmiary. Warto je dobrać pod konkretny model oraz rocznik pojazdu oraz według własnych preferencji. Opony można wybierać w trzech kategoriach: ekonomicznej, średniej i premium. Najwięcej użytkowników decyduje się na klasę średnią, gdyż charakteryzuje się ona optymalną ceną względem jakości wykonania i właściwości jezdnych. W danej półce cenowej znajdują się takie marki, jak Uniroyal, Firemax czy Dębica.

Powrót do góry