TOYOTA - Yaris Wybór samochodu

TOYOTA - Yaris wybór samochodu

Opony do Toyota Yaris

Toyota Yaris to często wybierany samochód, głównie ze względu na swoją uniwersalność i dobrą jakość, spełniającą wymagań większości kierowców. Samochód ten należy do klasy średniej segmentu B. Aby dobrać odpowiednie opony do Toyota Yaris, należy przede wszystkim określić, jakiego rodzaju opony są nam potrzebne. Aby to określić, wystarczy zdać sobie sprawę z przeznaczenia użytkowania opon. Jest to dość lekki samochód o niewielkiem mocy, najpopularniejszy model koncernu Toyota.

Rozmiary opon do Toyota Yaris

Rozmiar opon zależy od wersji danego modelu, gdzie oryginalne ogumienie wynosi 175/65 R14, 185/55 R15, 185/60 R15 lub 235/45 R17. Warto więc sprawdzić to przed zakupem. Dlaczego warto kupić rozmiar, przewidziany przez producenta? Gdyż został on wybrany nie bez powodu, idealnie pasuje do masy oraz gabarytów auta oraz jego mocy. Wybierając odpowiedni rozmiar mechanicy Toyoty zwrócili uwagę na to, aby jazda była jak najbardziej ekonomiczna. Toyota Yaris to auto użytkowane głównie do jazdy po mieście. W związku z tym rozmiar opony powinien być dobrany tak, aby tarcie i opory toczenia były jak najmniejsze. Dzięki temu uda się nie tylko zachować ogumienie na dłużej i cieszyć się nim wiele sezonów, ale także zredukować zużycie paliwa, co tym samym oznacza, że opony są bardziej ekologiczne, a obecnie wielu użytkowników kładzie na to szczególny nacisk.

Opony z półki ekonomicznej to modele o niskiej cenie i względnie dobrej jakości. Do takich firm należy polski Kormoran. Większość modeli jednak znajduje się w klasie średniej, charakteryzującej się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Opony takie są odpowiednio wytrzymałe i posiadają dobre właściwości jezdne za stosunkowo niską cenę. Tutaj mamy szeroki wybór z oferty takich firm jak Nexen czy barum. Opony klasy premium to produkt z najwyższej półki. Kosztują niemało, ale w zamian za swoją wygórowaną cenę oferują najlepszą jakość wykonania oraz najwyższe właściwości. To opony przeznaczone dla najbardziej wymagających kierowców. W tej kategorii znajduje się ogumienie Michelin i Goodyear, czyli jednych z największych światowych koncernów oponiarskich.

Idealne opony letnie do Toyota Yaris

Jeśli potrzebujemy letnich opon to warto wybrać coś z asymetryczną budową bieżnika. Pozwala ona na wysoki stopień przyczepności na suchej i mokrej drodze, dzięki czemu jazda jest bezpieczniejsza. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym technologiom i optymalnemu rozłożeniu sieci nacięć (lameli) na całej powierzchni opony. Opona letnia z takim bieżnikiem dzieli się na dwie nierówne części, gdzie jedna odpowiada za przyczepność, a druga za odprowadzanie wody i zanieczyszczeń spod czoła opony. Mają takie zadanie rowki obwodowe, zlokalizowane w centralnej części opony. Szerokość i głębokość zarówno rowków jak i lameli jest indywidualna i zależy od modelu opon.

Opony zimowe do Toyota Yaris również warto dobierać według bieżnika, Tutaj najlepiej sprawdzi się kierunkowa jego wersja, gdyż przylega ona do jezdni największa częścią swojej nawierzchni. To z kolei gwarantuje dobrą przyczepność, która jest tak ważna zwłaszcza podczas jazdy na oblodzonej drodze.

Powrót do góry