CITROEN - C4 Wybór samochodu

CITROEN - C4 wybór samochodu

Citroen C4

Citroen C4 wszedł na rynek po raz pierwszy w 2004 roku i było to trzydrzwiowe coupe. W związku z tym, że jest to kompaktowy samochód segmentu C, należy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór opon, aby nie były zbyt duże i nie miały nieodpowiednich właściwości. Auto to jest dostępne w różnych wersjach, jak model C4 Picasso, który jest minivanem. Warto pomyśleć nad doborem idealnych opon, gdyż to od nich zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Producenci radzą dobierać opony w dedykowanych rozmiarach, gdyż są one sprawdzone przez specjalistów i pozwalają na maksymalne wykorzystanie potencjału i właściwości nie tylko samego ogumienia, ale również całego samochodu.

Rozmiary opon do Citroen C4 to fabryczne 195/65 R15, 205/50 R17, 205/55 R16, a także 205/65 R15 215/55 R16. Jednak możliwe jest zamontowanie ogumienia w rozmiarach opcjonalnych, jak 215/45 R18 i 215/50 R17. Wielkość opon powinna być dostosowana głównie do stylu jazdy kierowcy. Jeśli zamierzamy użytkować auto do codziennej drogi po mieście, warto wziąć nieco mniejsze i o mniej masywnej, prostszej budowie. Zapewnią one odpowiednio niski poziom spalania paliwa i tym samym zminimalizują wydzielanie dwutlenku węgla do atmosfery. Oprócz tego mniejszy rozmiar opony to również mniejsze tarcie o podłoże, co przedkłada się na dłuższą żywotność.

Odpowiednia rzeźba bieżnika w oponach

Opony zimowe Citroen C4 dostępne są w różnych wersjach, jednak najczęściej wybierane są takie z symetrycznym bieżnikiem. Jest on złożony z dwóch równych części, dzięki czemu osiągnięto maksymalny styk opony z podłożem. To, z kolei oznacza, że samochód ma lepszą przyczepność, co jest szczególnie ważne w warunkach zimowych na ośnieżonych drogach. Odpowiednio zaprojektowane lamele, czyli nacięcia na całej powierzchni opony skracają drogę hamowania, co wpływa znacznie na bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach. Zalecane opony letnie Citroen C4 to opony z asymetrycznym bieżnikiem, który w odróżnieniu od opon zimowych sprawdza się swietnie w letnich warunkach na różnych rodzajach nawierzchni.

Powrót do góry