Rejestracja opon samochodowych i licencja pojazdu

Rejestracja opon samochodowych i licencja pojazdu

Kierowcy, którzy chcą wyposażyć samochód w opony, które nie są wskazane w licencji pojazdu, nie zawsze muszą rejestrować ogumienie osobno.

Informacja w dokumentach rejestrowych

Licencja pojazdu (od października 2015 poprawnie określana jako I część dowodu rejestracyjnego pojazdu) zawiera informacje dotyczące dozwolonych opon w stosunku do określonego środka transportu. Kierowca może znaleźć szczegółową informację dotyczącą rozmiaru opon w art. 15.1, 15.2 i 15.3. Informacja dotyczy odpowiednio każdej osi. Zmiany dotyczące opon są notowane w art. 22. Licencje starszego typu zapewniają więcej możliwości wyboru rozmiaru. Wciąż kierowcy mogą korzystać z takiej formy. Aczkolwiek specyfikacja rozmiaru pojedynczej opony, który jest podany w rejestracyjnych dokumentach nie oznacza, że wyłącznie ten rozmiar jest dozwolony.

Znajdź więcej dozwolonych rozmiarów

Inne dozwolone rozmiary znajdziesz w EEC lub EC certyfikatach zgodności, również znanych jako dokumenty CoC (certyfikat zgodności). Od roku 2005 producenci samochodowi muszą dostarczyć listę w momencie przekazania nowego samochodu do sprzedaży. Lista zawiera różne dane techniczne samochodu, w tym art. 32 oraz 50 z informacjami o dopuszczonych rozmiarach opon samochodowych. Jeżeli nie posiadasz dokumentów CoC lub zgubiłeś, możesz zwrócić się do producenta samochodowego i otrzymać je bezpłatnie. Również wiele producentów uzupełnia bazę danych z funkcją wyszukiwania online. Jeżeli opona nie została wymieniona w dokumentach rejestracyjnych, ale jest podana w dokumentach CoC, to może być montowana w samochodzie bez zastanawiania się. W przypadku policyjnej lub technicznej kontroli powinieneś zawsze mieć kopie CoC. Rozmiar opony również może być dodany w części I licencji samochodu później, wtedy nie jest konieczne posiadanie CoC wraz z dokumentami. Aczkolwiek, dodatek nie jest obowiązkowy.

Szerokość: Wysokość: Urząd:
Prędkość:

Indywidualny raport czy indywidualne pozwolenie

W przypadku opon niewymienionych w dokumentach pojazdu oraz w dokumentach CoC, ekspert powinien przygotować opinie dotyczącą przydatności tych opon do ruchu drogowego. Takie oświadczenie o wyjątkach można znaleźć w części I, art. 22 dokumentów rejestracyjnych i takie oświadczenie zawsze jest płatne. Ekspert sprawdza przydatność opon oraz możliwość montażu na felgach, co wymaga dostarczenia certyfikatu od producenta opon. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, ekspert wydaje raport ogólnie znany jako pozwolenie na eksploatacje. Zmiany będą widoczne w części I art. 22 dokumentów rejestracyjnych pojazdu, w szablonach ABE, zatem będą danymi oficjalnymi.

Jazda na oponach nieautoryzowanych

Jazda na oponach nieautoryzowanych jest oczywiście nielegalna i może sporo kosztować. Nawet jeżeli tylko jedna część nie jest autoryzowana (również dotyczy opon) dopuszczenie do ruch całego pojazdu zostaje odwołane natychmiast. Nie możesz prowadzić samochodu nie posiadając ważnych dokumentów, ponieważ policja i tak to sprawdzi. W takich przypadkach również nie obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa.

Zapisz się do naszego newslettera

Odpowiedz: {{replyComment.author}}
wszystkie pola są obowiązkowe
Komentarz został przesłany pomyślnie

Pokaż klasyczną wersję strony