Felgi: aluminiowe czy stalowe?

Felgi: aluminiowe czy stalowe?

Każda opona samochodowa musi być umiejscowiona na feldze. Są dwa rodzaje felg: aluminiowe lub stalowe. Czy faktycznie felgi się różnią?

Waga

Więc przejdźmy do rzeczy. Zazwyczaj, kiedy mówimy o alufelgach, uważa się, że mniejsza waga jest ich zaletą. Obecne stwierdzenie, że alufelgi są lżejsze od stalowych (co pozytywnie wpływa na prowadzenie pojazdu) jest bezpodstawne. Oczywiście, głównym komponentem alufelgi są metale lekkie i dlatego alufelga jest lżejsza od stalowej, która produkowana jest głównie ze stali. Aczkolwiek obecnie dzięki technologicznym innowacjom grubość felgi stalowej jest tak mała, że różnica w wadze staje się prawie niezauważalna. Szczególnie w sytuacjach, kiedy schludna alufelga jest połączona z dużą lub szeroką oponą, kwestia wagi jest nieuzasadniona. Oczywiście są wyjątki: bardzo, bardzo drogie felgi aluminiowe z stopem magnezowym (felgi magnezowe) oraz felgi karbonowe z włókna węglowego są ultra lekkie, ale zbyt kosztowne do prywatnego stosowania. Na ogół używa się ich w sportach motocyklowych.

Kolejne kroki podjęcia decyzji

Stabilność

Felgi stalowe wykonane są ze stopów stalowych oraz stanowią standardowe wyposażenie, szczególnie samochodów małych. Często felgi stalowe składają się z dwóch elementów, którymi są tarcza oraz obręcz. Elementy są ze sobą spawane, więc wysokie temperatury oraz siły deformujące nie uszkodzą felg. Felgi aluminiowe często są odlewane w częściach, a następnie malowane. Felga składająca się z dwóch elementów (ramiona oraz obręcz) jest skręcana. Również dodaje się inne komponenty, na przykład, metal, żeby zwiększyć stabilność w przypadku tych kierowców, którzy uważają, że aluminium jest zbyt miękki. Felgi aluminiowe powinno się określać jako felgi ze stopu aluminium.

Wytrzymałość

Kierowcom, którzy często jeżdżą po nieutwardzonych drogach, rekomenduje się stosować stalowe felgi. Materiał jest bardziej wytrzymały niż stop aluminium. Sól uszkadza felgi stalowe tylko wizualnie, ale struktura pozostaje bez zmian. Jeżeli obręcze jest mocno uszkodzone przez krawężnik, to naprawa nie jest skomplikowana. Pomimo że obręcze stalowe koroduje, to korozja uszkadza tylko nawierzchnię i nie wpływa na jakość jazdy. Rdza może być łatwo usunięta. Z kolei felgi aluminiowe są mniej odporne na działania piasku, błota czy soli drogowej. Materiał można lekko uszkodzić, a zadrapania powstają na bezbarwnej powłoce bardzo szybko. W momencie dostania się płynu, obręcze koroduje i staje się niestabilne. Uszkodzona felga aluminiowa staje się bezużyteczna z powodu głębokiej dziury. Naprawa takiej felgi jest skomplikowana, a czasami nawet niemożliwa. Alternatywą mogą być specjalne, bardziej odporne zimowe felgi aluminiowe za dodatkową opłatę. Aczkolwiek, na razie takie modele nie mogą konkurować z wytrzymałością stalowych obręcz.

Cena

Stalowe felgi są tańsze od aluminiowych. Jeżeli jednak zależy ci na felgach aluminiowych, a budżet jest ograniczony, możesz rozważyć zakup używanych. Kupując używane, upewnić się, że nie są one uszkodzone. Należy również sprawdzić, czy są zarysowania na nawierzchni. Takie znaki zużycia mogą się pojawić na felgach stalowych, co zdarza się często. Jeżeli takich śladów nie ma, świadczy to o dobrym wykonaniu i, możliwe, również o ukryciu wad.

Niezależnie od tego, czy nowe czy używane, aluminiowe czy stalowe, zawsze warto sprawdzić cenę.

Wygląd

W kwestii wyglądu aluminiowe felgi zawsze wyglądają ładniej. Lakierowane, polerowane na wysoki połysk lub mat, oczyszczone, czasami nawet z chromowanymi elementami. Bez wątpienia, alufelga jest zawsze ładniejsza. Różne wersje kolorowe (srebrny, czarny, wielokolorowy, odpowiednio do koloru samochodu) powodują szybsze bicie serca kierowcy. Aluminiowe felgi mogą udoskonalić nawet przeciętny rodzinny samochód i zapewnić tuningowanych samochodom dodatkowy element, przyciągający wzrok. W najlepszym przypadku nieszczególnie ładne felgi stalowe mogą być udekorowane kołpakami z tworzyw sztucznych o różnym wzornictwie.

Na zakończenie

Wybór pomiędzy felgą aluminiową, a stalową jest wyborem każdego kierowcy. Każde rozwiązanie ma swoje plusy oraz minusy. Zanim podejmiesz decyzję, rozważ wszystkie czynniki. Tańsze oraz odporne na uszkodzenia lub ładniejsze i nieco droższe? Jeżeli chcesz połączyć oba rozwiązania, latem możesz jeździć na alusach, a zimą na bardziej odpornych felgach stalowych.

Zapisz się do naszego newslettera

Odpowiedz: {{replyComment.author}}
wszystkie pola są obowiązkowe
Komentarz został przesłany pomyślnie

Pokaż klasyczną wersję strony