Najszybszy samochód na świecie: oto są dzisiejsze giganci, osiągające duże prędkości

Najszybszy samochód na świecie: oto są dzisiejsze giganci, osiągające duże prędkości

Jeszcze nie tak dawno, mówiąc o najszybszym samochodzie, miało się na myśli osiąganie prędkości około 300 km/h. W międzyczasie w kategorii samochodów dopuszczonych do ruchu mówimy o prędkości wynoszącej 400 km/h. Magazyn Toroleo prezentuje gigantów, które osiągają duże prędkości i które dzisiaj można spotkać na drodze.

Pierwszy oraz ostatni rekordzista

Najszybsze auto na świecie, które osiągnęło 63 km/h, to elektryczny "Jeantaud Duc", który uhonorował sam siebie takim tytułem w grudniu 1898. Niedaleko Paryżu kierowca wyścigowy Gaston de Chasseloup-Laubatust ustanowił pierwszy oficjalny rekord w historii motoryzacji. Po raz pierwszy w historii w kwietniu 1899 roku jego kolega po fachu Camille Jenatzy osiągnął prędkość ponad 100 km/h, kierując elektrycznym samochodem "La Jamais Contente". Ponieważ w tym czasie liczba konkurujących samochodów nie była duża, otrzymanie tytułu najszybszego auta nie było takie trudne. Z kolei dzisiaj niezbędne jest rozgraniczenie pomiędzy samochodami różnych kategorii, regulacjami ruchu drogowego oraz elementami z tuningiem. Ogólny rekord dla pojazdów lądowych został zwiększony o imponujące 1165 km/h w ciągu ostatnich 100 lat. Thrust Supersonic Car jest wymieniany jako najszybszy samochód na świecie od 15 października 1997 roku. Osiągając prędkość 1228 km/h, samochód – rakieta z napędem odrzutowym został pierwszym pojazdem, który przebił barierę dźwiękową w Newadzie 15 października 1997 roku. Aczkolwiek szanse spotkania tego samochodu na drodze są nieduże.

Bugatti Veyron – zdobywca 2 rekordów

Od czerwca 2010 rekord prędkości w kategorii samochodów dopuszczonych do ruchu należy do Bugatti Veyron. Na torze testowym należącym do Volkswagen AG, 16.4 Super Sports Edition osiągnął maksymalną prędkość wynoszącą 434 km/h. Ten wynik uczynił, że sportowy samochód (1200 HP) stał się najszybszym autem na świecie w kategorii samochodów dopuszczonych do ruchu oraz produkowanych seryjnie. W celu zmniejszenia zużycia opony, w standardowym modelu Veyrono seryjnie ogranicza się prędkość do 415 km/h. Od 11 kwietnia 2013 również do wersji roadster Bugatti Veyron 16.4 Grand Sports Vitesse należy światowy rekord, który wynosi 408.84 km/h.

Szerokość: Wysokość: Urząd:
Prędkość:

Już nie są pierwsi: SSC and Dauer

Ustalając nowy rekord prędkości, Veyron Supersport pokonał SSC Ultimate Aero TT (1199 HP, 412 km/h rekord prędkości) oraz Dauer 962 LM (730 HP, 405 km/h rekord prędkości).

Do kwietnia 2005 najszybszym samochodem był 962 LM.

Aczkolwiek producent Shelby Supercars (SSC) może ponownie odebrać tytuł u Veyron w tym roku. Pięć samochodów Aero XT specjalnej edycji planują osiągnąć maksymalną prędkość wynoszącą 439 km/h (273 mph) dzięki ich 1300 HP.

Klub 400

Nie tylko Bugatti, SSC i Dauer, ale również i inni producenci mogą zaproponować samochody, osiągające prędkość powyżej 400 km/h.

9ff GT9-R: Zaprojektowany aby być najszybszym samochodem na świecie

Opracowując 9ff GT9-R do Porsche 997 GT3, Dortmundzka firma tuningowa 9ff wyprodukowała dopuszczony do ruchu sportowy samochód, który miał zostać najszybszym samochodem na świecie, osiągając rekordową prędkość 414 km/h. Aczkolwiek zanim maksymalna prędkość, którą miał osiągnąć sportowy samochód 1140 HP, została oficjalnie potwierdzona na scenie pojawił się Bugatti Veyron Super Sport.

Koenigsegg Agera R

W ubiegłym roku wraz nowym pokoleniem Agera R szwedzki producent samochodowy Koenigsegg wprowadził na rynek rzeczywiście wyjątkowe wyścigowe auto. Jednakże ten sportowy samochód nie tylko osiąga teoretyczną maksymalną prędkość 440 km/h. Zatem na podstawie przepisów ruchu drogowego oczekuje się, że maksymalna prędkość samochodów sportowych 1140 HP będzie wynosić 415 km/h.

Najszybsze auto w wyścigach: Hennessey Venom GT

Zgodnie z informacją od producenta Hennessey Venom GT dopuszczony do ruchu samochód sportowy może osiągać prędkość 427 km/h. Aczkolwiek oficjalnie maksymalna prędkość samochodu sportowego (1261 HP) nie została jeszcze potwierdzona. Wciąż rekord należy do Texas Muscle Car. W styczniu 2013 super sportowy samochód , bazowany na Lotus Elise, ustanowił nowy rekord światowy w wyścigach samochodów wyścigowych. Osiągnął prędkość od 3 do 300 zaledwie w ciągu 13.63 sekund oraz pokonał Bugatti and Co., co było całkowitym zaskoczeniem.

Czy jesteśmy bliżej 500 km/h?

Koenigsegg One:1

Na tegorocznych targach motoryzacyjnych w Genewie, Koenigsegg One miał międzynarodową premierę. Oczekuje się, że nowy technologicznie zaawansowany model od szwedzkiego producenta samochodów sportowych z zapierającym dech w piersiach 1000 kW (1341 HP) prześcignie super sportowy samochód Agera R, osiągając maksymalną prędkość 440 km/h. Według Koenigsegg wkrótce możemy stać świadkami kliku nowych rekordów prędkości, osiąganej przez auta wyścigowe. Jak dotąd nie podano wyników oficjalnych prób pobicia rekordów, ale niektóry liczby już znane publiczności. Na przykład, według oficjalnej informacji Koenigsegg One osiąga 400 km/h od stanu gotowości zaledwie w ciągu 20 sekund.

Dagger GT

Producent Tran Star Racing również ogłosił wspaniałą wiadomość. Oczekuje się, że Dagger GT osiągnie maksymalną prędkość ponad 500 km/h. Dzięki 2000 HP ten samochód stanie się najszybszym samochodem na świecie. Głównym składnikiem jest włókno węglowe. Samochód wyposażony jest w skrzydłowe drzwi, a ulicy drżą od opon o ultra wysokich osiągach, duży rozmiar których wynosi 375/20 (tylne) i 325/25 (z przodu). Wykonanie zapiera dech, i oficjalne rejestracyjne dokumenty zostaną wydane. Oczekuje się, że wykonany na zamówienie Dagger GT będzie sprzedawać się w ilości 10-15 samochodów rocznie. Aczkolwiek są wątpliwości, czy znajdzie się odpowiednia droga do jazdy na tym super sportowym samochodzie.

Zapisz się do naszego newslettera

Odpowiedz: {{replyComment.author}}
wszystkie pola są obowiązkowe
Komentarz został przesłany pomyślnie

Pokaż klasyczną wersję strony