Jak uniknąć odkształcenia opon

Jak uniknąć odkształcenia opon

Dłuższy przestój samochodu może uszkodzić opony, w wyniku czego powstanie odkształcenie ogumienia. Jednak można temu zapobiec.

W jaki sposób powstaje spłaszczenie opon

Kiedy opona znajduje się w tej samej pozycji przez dłuższy czas, waga samochodu zawsze obciąża ten sam punkt. Taki proces negatywnie wpływa na opony. Zarówno wysoka, jak i niska temperatura negatywnie wpływa na elastyczność gumy i dodatkowo przyczynia się do tego procesu deformacji. Im większa jest waga samochodu, tym większe jest oddziaływanie na oponę. Ogumienie przyczepy jest narażone na całkiem inne obciążenie niż opony motoroweru. Odkształcenia niektórych opon można po prostu zauważyć, ponieważ opona nie jest okrągła. Takie odkształcenia również są zauważalnie pod czas jazdy, kiedy opona turkocie i uderza. Takie deformacje, powstałe w wyniku długiego okresu spoczynku, mogą zniknąć samoistnie po przejechaniu jednego kilometra. Jeżeli opona nie przestaje gruchotać podczas jazdy, oznacza to, że opona została nieodwracalnie uszkodzona lub wystąpiło zaburzenie równowagi. W obu przypadkach należy zwrócić się do mechanika w celu kontroli i naprawy.

W tym wszystkim ogólnie chodzi o niewłaściwe dbanie o opony. Niszczy się materiał, a opony stają się bardziej podatne na dalsze uszkodzenia lub nowe odkształcenia.

Szerokość: Wysokość: Urząd:
Prędkość:

Środki zapobiegawcze

Jeżeli wiesz, że nie będziesz jeździć samochodem przez dłuższy czas, możesz zapobiec spłaszczeniu opon. Kierowcy samochodów klasycznych, kabrioletów, motocykli (zazwyczaj używanych tylko w okresie letnim), kamperów i przyczep powinni o tym pomyśleć z wyprzedzeniem. Wystarczy dokonać demontażu opon na czas przestoju, i w ten sposób odkształcenie w ogóle nie powstanie. Również zaleca się nieznacznie zwiększyć ciśnienie w oponach przed zaparkowaniem samochodu. Jeżeli masz czas, zapewni regularnie przemieszczenie samochodu. Wystarczy nieznacznie zmienić pozycje, aby ciśnienie skoncentrowało się w innej części opony. Mimo że jest to miecz obosieczny, możesz podnieść samochód lub motocykl. Z jednej strony zarówno opony, jak i amortyzatory nie są obciążone z powodu braku kontaktu z podłożem. Z drugiej strony, siła ciągnąca działa na zawieszenie - raczej niestandardowe obciążenie, które może doprowadzić do uszkodzenia. Warto pamiętać, aby podnoszenie wykonywać na płaskiej nawierzchni. W innym przypadku podparcie może się ześlizgnąć. Również są inne rozwiązania. Poduszki powietrzne, które wypełnione są powietrzem. Nienapełnione poduszki zamieszcza się przed oponami, zatem samochód przemieszcza się na nie, i poduszki napełnia się. Przed napełnieniem poduszek powinieneś się upewnić, że pod poduszką nie znajdują się żadne ostre przedmioty. Umieszczenie dodatkowej podkładki może być konieczne. Ponadto, ciśnienie powietrza w oponach powinno być regularnie kontrolowane i korygowane (jeżeli jest to konieczne) przez cały czas znajdowania się samochodu na poduszkach. A szczególnie w sytuacjach dużych zmian temperatury. Inne rozwiązanie znane jest jako osłony na opony (mieszanka spieniająca się). We wszystkich przypadkach postępowanie jest takie same. Poduszki dają pewność, że opony nie odkształcą się niezależnie od obciążenia dolnych części, i w ten sposób nie zdeformują się. Jednak poduszki są całkiem drogim rozwiązaniem. Regulacja wysokości jest ograniczona i zależy od producenta. Może się zdarzyć, że opona z wysoką ścianą boczną będzie dociskana do podłoża pomimo zastosowania poduszki samochodowej.

Zapisz się do naszego newslettera

Odpowiedz: {{replyComment.author}}
wszystkie pola są obowiązkowe
Komentarz został przesłany pomyślnie

Pokaż klasyczną wersję strony