Wybrane filtry

Olej silnikowy

Filtruj wg:

Otwórz filtry

Cena

do

Marka


Pokaż wszystko

Sprzedawca


Pojemność opakowania (l)

do

Oleje silnikowe – o czym warto pamiętać

Jeżeli chcesz wiedzieć jaki olej silnikowy jest najlepszy, jakie są rodzaje olejów silnikowych, jak należy dobrać olej, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Obecnie na rynku dostępnych jest co raz więcej olejów samochodowych. Wielu kierowców często zastanawia się jaki olej do samochodu będzie optymalnym rozwiązaniem, czy warto zainwestować w znane marki olejów silnikowych, czy może lepiej zaoszczędzić i kupić tanie oleje silnikowe.

Wymiana oleju jest jednym z najważniejszych zadań, które stoi prze kierowcą lub mechanikiem, który dokonuje wymiany oleju w warsztacie. Informacje o rekomendowanym oleju oraz jego oznaczenie możemy znaleźć w dokumentacji technicznej samochodu.

Zastanawiając się nad ceną olejów samochodowych warto wziąć pod uwagę ewentualne koszty naprawy silnika u mechanika. Dobry olej samochodowy zapewnia skuteczną ochronę silnika, gwarantuje mniejsze jego zużycie, wydłużony okres eksploatacji oraz ekologiczność, mniejsze zużycie paliwa. Zakup taniego oraz nieskutecznego oleju może się okazać po prostu nieopłacalną inwestycją.

Czy to oznacza, że musimy kupić najdroższą markę? Niekoniecznie. Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, warto porównać oleje silnikowe oraz ich skład, zapoznać się z rekomendacjami producentów samochodowych, testami oraz opiniami innych kierowców, sprzedawców oraz ekspertów.

Dobór oleju silnikowego jest ważnym krokiem, dlatego warto skorzystać z porady specjalistów w sklepie internetowym lub stacjonarnym. Poza wyborem odpowiedniej marki należy również zwrócić uwagę na:

    
  • klasę jakości oleju, która oznacza się literą. W przypadku silników benzynowych (S) są to oznaczenia np. SD, SF, SJ, SM. Im dalsza litera, tym jakość oleju silnikowego jest wyższa
  • 
  • lepkość oleju (gęstość). Jeżeli producent silnika zaprojektował układ na olej o lepkości 5W 30, to zastosowanie innego oleju (na przykład 5W 40), zwiększy zużycie paliwa.

Obecnie najbardziej popularnymi olejami są oleje wielosezonowe, czyli takie które można stosować zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Norma SAE J300 grupuje oleje samochodowe w 2 klasy lepkości - zimowe oraz letnie. Gęstość oleju powinno się dobierać według rekomendacji producenta. Na przykład, parametr 5 W40 oznacza 5- gęstość zimową, a 40- letnią.

Czy zatem należy dobrać olej biorąc pod uwagę gęstość? Eksperci radzą w przypadku gęstości zimowej dobrać olej z maksymalnie niższą wartością. W przypadku gęstości letniej, dobór jest trudniejszy. Nisza wartość gęstości wpływa na zwiększenie energooszczędności, ale wyższa wartość zapewnia większą ochronę przy obciążeniach.

Olej syntetyczny, półsyntetyczny oraz mineralny

Na sklepowych półkach można znaleźć oleje silnikowe syntetyczne, mineralne i półsyntetyczne, które różnią się bazą olejową oraz zawierają różne dodatki. Obecnie większość producentów pracuje nad udoskonaleniem olejów syntetycznych, co powoduje sprawniejszą pracę silników i wydłużony okres eksploatacji. Oleje syntetyczne posiadają cały szereg zalet, na przykład:

    
  • charakteryzują się termiczną stabilnością oraz większą odpornością na niskie i wysokie temperatury
  • 
  • pracują w większym zakresie temperatur
  • 
  • zapewniają dłuższy okres eksploatacji i większą czystość silnika
  • 
  • wpływają na zmniejszenie zużycia paliwa i wydłużenie okresu pomiędzy wymianą

Oleje półsyntetyczne mają przybliżoną charakterystykę do olejów syntetycznych, gwarantują lepszą ochronę niż oleje mineralne. Olej półsyntetyczny jest optymalnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy chcą zaoszczędzić na zakupie oleju, jednak również chcą mieć dobrą ochronę silnika.

Mimo, że jakość olejów mineralnych znacznie się poprawiła przez ostatnie kilka lat, większość ekspertów uważa, że oleje mineralne zapewniają niewystarczający poziom ochrony. Oleje mineralnie najczęściej zaleca się w przypadku starszych aut o dużych przebiegach.

Jeżeli zdecydowaliśmy się kupić starsze auto i nie wiemy jaki olej samochodowy był stosowany dotychczas, optymalnym rozwiązaniem może być stosowanie oleju mineralnego lub półsyntetycznego.

Jeżeli w trakcie podróży musimy uzupełnić olej, jednak nie wiemy jaki olej został zastosowany przez mechanika, eksperci radzą zakupić najlepszy oraz najdroższy olej jaki jest na stacji benzynowej lub w sklepie samochodowym. W ten sposób unikniemy sytuacji kiedy dolewka pogorszy stan oleju w naszym samochodzie.

Jeżeli nie jesteś pewien jaki olej jest optymalny w przypadku silnika benzynowego lub diesla, warto skorzystać z porady specjalisty w sklepie z olejami.

Dobry olej silnikowy jest wydatkiem do którego należy się przygotować. Warto porównać ceny olejów silnikowych (pamiętając o sprawdzeniu gęstości, specyfikacji olejów) w sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Warto również zasięgnąć informacji kiedy są planowane akcje promocyjne, rabaty lub akcje powiązane (na przykład, zakup oleju do wspomagania oraz oleju silnikowego).

Zawsze musimy pamiętać o regularnym (raz w miesiącu) sprawdzaniu poziomu oleju. W przypadku wymiany oleju należy uwzględnić zalecenia producenta. Częstsza wymiana jesz zalecana w autach z silnikami LPG.

Jeżeli chcesz mieć gwarancję bezpiecznej jazdy, długiego okresu eksploatacji silnika to zainwestuj czas i pieniądze w dobre oleje silnikowe znanych firm, a zyskasz o wiele więcej.

Porównaj do 4 produktów:

80
Jeszcze 20 wyników
80
Ist eine bezahlte Anzeige
Powrót do góry