Wybrane filtry

Runflat Opony

Filtruj wg:

Otwórz filtry

Indeksy

Cena

do

Marka


Pokaż wszystko

Oznakowanie UE

do

Sprzedawca


Pokaż wszystko

Dodatkowe Opcje

Konstrukcja

Wyniki testów

do

Kategoria cenowa


Opony typu Run Flat

Przebicie opony wiąże się z dużym problemem. Zawsze zdarza się to w najmniej odpowiednim momencie. Na trasie, kiedy się spieszymy, w drodze do pracy lub na urlop. W takim wypadku jesteśmy zmuszeni do poświęcenia czasu na wymianę opony lub, jeśli nie jesteśmy tego zrobić w stanie sami, czekać na pomoc drogową. Zdecydowanie taka sytuacja przysparza wiele nerwów i stresu. Co zrobić, żeby ułatwić i przyspieszyć ten proces oraz nie tracić zbędnego czasu?

Z myślą o kierowcach zostały stworzone opony typu Run Flat. Jest to rodzaj opon, na których możemy kontynuować jazdę nawet po przebiciu. Pozwala na to unikalna budowa takiego rodzaju ogumienia. Ściany boczne zostały w nich wzmocnione na tyle, że nawet po przebiciu i utracie ciśnienia są one w stanie utrzymać ciężar samochodu i jechać dalej. Wzmocniona struktura ściany opony zapobiega jej deformacji. Na takich oponach po uszkodzeniu można przejechać jeszcze około 80 km przy prędkości 80 km/h.

Co to jest opona Run Flat?

Dany rodzaj opon został zaprojektowany na bazie kilku innowacyjnych technologii. Pierwszą z nich jest wzmocniona konstrukcja oraz stopka. W ściance bocznej znajduje się wkładka gumowa, która pozwala oponie utrzymać twardość nawet po przebiciu i jechać dalej. Ze względu na to, że różnica w jeździe może być niezauważalna, rekomenduje się zainstalowanie czujnika ciśnienia w oponach.

Następnym rozwiązaniem jest użycie pierścienia nośnego, umiejscowionego wewnątrz opony. Zabezpiecza on oponę przez zsuwaniem się z felgi oraz utrzymuje oponę w odpowiednim kształcie.

Trzecią technologią, użytą przy produkcji opon jest samouszczelnianie. Umieszczona wewnątrz warstwa uszczelniająca zapewnia odpowiedni poziom ciśnienia. Jednak ta metoda nie osiągnęła popularności ze względu na wysoką wagę opon oraz problemy z wyważeniem.

Technologia opon Run Flat – cechy

Zdecydowanie największym plusem tego rodzaju opon jest brak konieczności natychmiastowej wymiany. Możemy spokojnie dojechać do najbliższego punktu wulkanizacji nie tracąc przy tym czasu i nerwów. W związku z tym nie musimy wozić ze sobą zapasowego koła, co powoduje zwiększenie miejsca w bagażniku.

Oprócz tego jest to ogumienie znacznie bardziej odporne od zwykłych modeli. Nie należy więc bać się uszkodzeń mechanicznych, spowodowanych złymi warunkami i przeszkodami na drodze.

W końcu system Run Flat zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa. Nawet po przebiciu opony i dekompresji (nagłego spadku ciśnienia) kierowca nie traci kontroli nad kierownicą i pojazdem, co znacznie obniża możliwość spowodowania wypadku drogowego.

Porównaj do 4 produktów:

1588
Jeszcze 20 wyników
1588
Ist eine bezahlte Anzeige

Dla jakich samochodów?

Niektórzy przeciwnicy opon Run Flat uważają, że kierowca może nawet nie zauważyć przebitej opony. Jest to możliwe w związku z nieodczuwalnym dyskomfortem, gdyż samochód będzie jechać dalej. Ze względu na to opony typu Run on Flat można zainstalować tylko w samochodach z działającym czujnikiem ciśnienia powietrza.

Również w samochodach, przystosowanych do systemu Run Flat nie rekomenduje się zakładać zwykłych opon. Mogą pojawić się problemy ze stabilnością i kierowalnością pojazdu, zwłaszcza przy dużych prędkościach. Samochody przystosowane do Run Flat mają inaczej ustawione zawieszenie i niektóre cechy jego charakterystyki. Wybierając samochód z takim systemem należy mieć na uwadze, że konieczne będzie używanie tylko odpowiednich opon.

Ważne jest by zwracać uwagę na każde niestandardowe zachowanie auta. Wszelkiego rodzaju drgania powinny być od razu rozpatrzone przez specjalistę, ponieważ w konsekwencji mogą doprowadzić do poważniejszych problemów.

Cena opon Run Flat

Cena opon typu Run Flat to jednocześnie jedna z ich wad. Ze względu na użyte technologie są one droższe od zwykłych opon. Oprócz tego posłużą one krócej. W związku ze wzmocnioną budową szybciej się ścierają i w rezultacie potrzebują szybszej wymiany. Opony tego rodzaju są również cięższe oraz twardsze, w związku z czym ich opór toczenia jest wyższy i co za tym idzie również hałas w trakcie pracy. Może również pojawić się problem naprawy takich opon. Nie wszystkie stacje wulkanizacyjne oferują naprawę opon Run Flat. W dodatku niektórych modeli w ogóle nie można naprawić i oponę trzeba wymienić na nową.

Powrót do góry